Quantcast
Channel: Családi Ayurveda » Receptek
Viewing all 21 articles
Browse latest View live

Egy kitűnő fehérje forrás: a mungóbab

$
0
0

mungóbabA mungóbabot sok évvel ezelőtt akkor ismertem meg, amikor vegetáriánus lettem. Nagyon ízletes, és sokféleképpen lehet elkészíteni. Hetente 3-4-szer is főzök belőle valamilyen finomságot.

Az ayurvedikus étrendben fő szerepet tölt be, fontos alkotórésze az erősítő és a tisztító hatású ételeknek. Minden más babnál könnyebben emészthető. Ezért ezt még azok is bátran ehetik, akiknek nehézségük van a babfélék fogyasztásával. Magas a fehérje tartalma, ha rizzsel együtt fogyasztjuk, akkor teljes értékű fehérjéhez jut a szervezetünk. Aki vegetáriánus, vagy azzá szeretne válni, annak mindenképpen ajánlom ezt a kitűnő babfajtát.

A legnépszerűbb, nagyon finom étel, ami mungóbabból, rizsből és zöldségekből készül, a kitri. Könnyű étel, segíti a szervezetünk tisztulását, így ha szeretnél koplalás nélkül diétázni egy kicsit, vagy csak egy nagyon egészséges ételt enni, akkor ez neked való. A receptet itt olvashatod:

A legjobb ayurvedikus diéta: a Kitri

Hamarosan újabb receteket írok majd, amik mungóbabból készülnek.


A csodálatos hatású ghí készítése házilag

$
0
0

Ghí készítése házilag

A ghí a vaj tisztításával nyert zsiradék, mely egészségesebb bármelyik olajnál. Az előző bejegyzésben írtam a ghí csodálatos hatásairól. Házilag is könnyen elkészíthető. Célszerű ebédfőzés és konyhai teendők mellett készíteni, így nem vesz el plussz időt a napunkból. Íme:

Ghí készítése házilag

Vajkockákat melegítve

Ghí készítése házilag

Habképződés

Ghí készítése házilag

A habot kanállal leszedem

Ghí készítése házilag

Az aranysárga ghí elkészült

Ghí készítése házilag

Leszűröm, hűtés nélkül tárolható

 Ghí készítése házilag:1kg vajból kb. fél óra alatt készíthetünk kb. 800g mennyiségű ghít.

 

- A vajat egy lábasban először alacsony lángon olvasszuk fel, majd nagyobb lángon forraljuk fel.

 

- Vegyük kicsire a lángot, és melegítsük tovább. Szép lassan forrjon, inkább csak kavarogjon, mint bugyogjon.

 

- Időnként egy szűrővel vagy lyukacsos kanállal szedjük le a habot a tetejéről. Amikor a habképződés megszűnik, a ghí szép áttetsző aranysárga színű lesz, készen vagyunk.

 

- Egy szűrőbe tegyünk gézt vagy valamilyen sűrű szövésű anyagot, és óvatosan szűrjük át a ghít egy tárolóedénybe úgy, hogy a lábas aljára rakódott fehérje ne kerüljön bele. Zárható üvegekben vagy edényben tároljuk.

 

A ghí hűtés nélkül tárolható. A leszedett hab értékes anyagokat tartalmaz. Hamarosan írok arról, hogy ezt mire használhatod.

 

 

 

 

 

Spenótos szamósza

$
0
0

spenótos szamoszaIndia egyik rendkívül finom ínyencsége a szamósza. Sokféle változatban készülhet, én most spenótosat és almás-mákosat készítettem. A külcsínt még gyakorolnom kell, ahogy a fotón is látszik, de a jó szakács lelkesen gyakorol. :)

Íme a SPENÓTOS SZAMÓSZA receptje:

A tésztához:

1/2 kg liszt (kb. 20 db szamósza)
4 evőkanál ghí vagy olvasztott vaj
joghurt

A töltelékhez:

2 l tejből készített házisajt
1 kg friss spenót
2 ek ghí vagy olaj
1 kk őrölt koriander
½ kk asafoetida
¼ kk kurkuma
1 dl tejszín vagy tejföl

ghí vagy olaj a sütéshez

  • Keverjük bele a lisztbe a sót, a ghít és a annyi joghurtot, hogy kemény tésztát kapjunk. Alaposan gyúrjuk össze.
  • Takarjuk le egy ruhával, és hagyjuk állni legalább fél órát.
  • Készítsük el a tölteléket: a spenótot mossuk meg, és vágjuk apróra.
  • Egy lábasban melegítsünk meg 2ek ghít vagy olajat, tegyünk bele

1 kk őrölt koriandert
½ kk asafoetidat
¼ kk kurkumát

  • Pirítsuk fél percig, majd öntsük bele a spenótot. Alaposan keverjük el, és főzzük addig, míg a leve, amit a spenót ereszt, elfő.
  • Szórjuk bele a morzsolt házisajtot, majd tegyünk bele 1dl tejszínt vagy tejfölt.
  • Keverjünk bele 1kk sót, és főzzük még néhány percet. Hagyjuk hűlni.
  • A tésztából csípjünk le egy kb. 3cm-es darabot, és lisztezett deszkán nyújtsuk ki 12cm átmérőjű körre. Tegyünk a közepére egy kanálnyi tölteléket, és hajtsuk félbe, jól nyomkodjuk össze a széleket. Hasonló formájú lesz, mint a derelye (vagy barátfüle). Fontos, hogy jól zárva legyen, hogy sütés közben ne jöjjön ki a töltelék.
  • A szélét hagyományosan szokták csavart mintával díszíteni. Mindig egy ujjnyi tésztát hajtsunk az előző mellé úgy, hogy közben kicsit csavarunk rajta. Némi gyakorlással gyorsan bele lehet jönni, de ha ezt elhagyjuk, akkor is finom lesz….
  • Ezután kétféle módon süthetjük ki: tegyük közepesen forró ghíbe vagy olajba, és süssük ropogós pirosas barnára. Vagy tegyük sütőbe: 180 fokon kb. 20-25 perc alatt megsül. Ennél a változatnál lágyabb tésztát kell készítenünk, kicsivel több joghurttal és ghível vagy vajjal.

A spenót ayurvedikus hatásáról itt olvashatsz:

Eljött a spenót szezon ideje

Házisajt készítése egy trükkel kiegészítve

$
0
0

házisajtA házisajt kihagyhatatlan az ayurvedikus konyhából. Indiában úgy hívják, hogy panír (paneer). A tej legjavát tartalmazza, rendkívül egészséges.

A házisajt úgy készül, hogy forró tejhez citromlevelet adunk, ettől különválik a túró és a savó. Nemrég tanultam egy trükköt, amivel még több sajt nyerhető ki a tejből . Ha hozzáadunk még egy csipet sót is, akkor még intenzívebb lesz a kicsapódás, több sajt keletkezik, és hígabb lesz a tejsavó.

Íme a recept, ahogy én készítem a házisajtot, a trükkel együtt. A végén pedig néhány tanács a felhasználásához.

Hozzávalók:

1 l zsíros tej (lehetőleg nyers, feldolgozatlan tej, vagy minél zsírosabb bolti tej)
2 ek citromlé
1 csipet só

Házisajt készítése:

  • Forraljuk fel a tejet egy lábasban. Közben kevergessük meg, nehogy leégjen.
  • Tegyük bele a citromlevet és egy csipet sót. Fontos, hogy megvárjuk a forrást! Ekkor elkezd különválni a túró és
    tejsavó. Ne keverjük, különben összetörik. Ha a savót tejesnek látjuk, keverhetünk bele még egy
    kevés citromlevet.
  • Pár percig forraljuk. Amikor szépen különvált a sajt, vegyük le a tűzről, és hagyjuk pár percet állni.
  • Tegyünk egy szűrőbe gézt, és ebbe öntsük bele.
  • Azonnali felhasználáshoz csepegtessük le így a szűrőben, vagy lógassuk fel. Ha szilárdabb sajtot szeretnénk, préseljük le nehezékkel (pl. egy vízzel teli lábassal).

Ezzel kitűnő sajt alapanyagot kapunk a főzéshez, mely széleskörűen használható, gyorsan elkészíthető.
1l tejből kb. 10dkg sajt készül.

Tanácsok:házisajt
A frissen készült sajtot morzsolva használhatjuk szabdzsiba (zöldséges főételbe). Ezt tehetjük a vegetáriánus töltött paprikába is, sőt még édességek is készülnek belőle.
A préselt sajt vágható. Kitűnően lehet bundázni pakorának, vagy kockára vágva belefőzhetjük a szabdzsiba, és ki is süthetjük olajban vagy ghíben. Hasonlóan tudjuk használni, mint a tofut.

A tejsavót sem kell kidobni, hamarosan arról is írok, mire tudod használni.

Házisajttal készült receptek:

Spenótos szamósza

Tejben főtt árpa reggelire

$
0
0

Szeretem változatossá tenni a reggelizésünket, és mindig igyekszem figyelembe venni az időjárást is. Nemrég sikerült egy finomságot készítenem, ami éppen illett a nyári meleghez. A férjem azt kérte, ezt mindenképpen írjam meg a blogon. Így most szeretettel ajánlom Nektek is a melegben ezt a hűtő édességet:

.

Tejben főtt árpa reggelire – recept

Személyenként 0,7-0,8dl árpát lehet számolni. Ez le kell darálni. Egy kevés ghín vagy vajon pirítsuk meg, majd öntsük fel háromszoros mennyiségű tejjel. Lassú tűzön főzzük fel, míg besűrűsödik, mint a tejbegríz. Keverhetünk bele egy kevés cukrot (lehetőleg  valamilyen finomítatlan cukrot). Hagyjuk állni még 10 percet. Ezzel készen is van.
Ugyanúgy édesíthetjük, mint a tejbegrízt: kakaóval, kerobbal, fahéjjal, lekvárral….

Ayurvedikusan a tejben főtt árpáról:

Ez egy valódi nyári étel, minden összetevője hűtő hatású: az árpa, a tej és a cukor.

Pitta típusoknak egész évben kellemes reggeli, télen kicsit ritkábban ajánlott. A fahéj eléggé növeli a pitta dosát, nekik inkább más ízesítést javasolok.

Vata típusoknak ez kiegyensúlyozó étel, inkább kerobbal érdemes ízesíteniük.

Kapha típusoknak érdemes figyelembe venni, hogy ez egy kapha növelő étel. Nyáron mértékkel jó enni belőle, kevés fahéjas édesítéssel, télen pedig nem ajánlott.

Ha még nem ismered a testtípusodat, itt töltheted ki a tesztet >>>>

Rózsavizes limonádé

$
0
0

RózsavízGondoltad volna, hogy az ayurvedában még a rósza szirmait is felhasználják?

A rózsavirág édes ízű, kiegyensúlyozó hatással van a dosákra, és hűtik a testünket. Az ayurvedában gyakran még láz ellen is használják. Nem csoda, ha Indiába nagyon kedvelt a rózsavíz édesítés. Én limonádét szoktam ízesíteni vele, a vendégeim nagyon szeretik, a gyerekek pedig rajonganak érte. Általában sok fogy el belőle. Az unokahúgaim, mióta először kóstolták, rendszeresen ezt isznak.

A limonádét nyáron kevés citromlével érdemes készíteni, mert a citrom növeli a pitta dosát. De kellemesen hűvös vízzel és rózsavízzel ezt kiegyensúlyozhatjuk.

Íme egy ízletes, kellemesen édes, kissé savanyú rózsavizes limonádé recept:

  • 1 l víz
  • 3 evőkanál citromlé
  • 3 evőkanál cukor
  • 3/4 evőkanál rózsavíz

Ezeket jól keverjük össze, hogy a cukor felolvadjon. Nem ajánlatos hűtőbe tenni, mert a túlzott hideg hozzájárul a méreganyagok felgyülemléséhez a szervezetben.

Ha szeretnél rózsavizet venni, itt megteheted >>>>

 

Római kömény – az Ayurveda elengedhetetlen gyógyhatású fűszere

$
0
0

római köményAz első fűszer, amit az indiai konyhában megismertem, a római kömény. Ha átfutod a receptjeimet, láthatod, hogy majdnem mindig használom. A szervezetünk számára nagyon jó kiegyensúlyozó hatással bír, elengedhetetlen ayurvedikus gyógynövény. Egyik ayurvedikus szerző azt írja: “csodálatos gyógyító tulajdonsággal rendelkezik”.

Mire jó a római kömény?       

Gyógyító hatását az emésztőrendszerben fejti ki. Ételeinkbe főzve segíti az emésztést az emésztőnedvek kiválasztásának serkentésével. Étkezésünkkor nagyon fontos, hogy megfelelő emésztési erővel, emésztési tűzzel rendelkezzünk, és a római köményt ezt a tüzet lobbantja lángra. Kíméletesen méregteleníti az emésztőrendszert, javítja az ásványi anyagok felszívódását a belekben. Oldja a hasi görcsöket, enyhíti a gyomorfájást, és ha levegősséget tapasztalunk a hasunkban, akkor is hatékony ellenszer a római kömény.

Én mindenféle zöldséges ételhez használom. Ezzel kezdem a főzést, a római köményt közepesen forró ghín pirítom fél-egy percig, míg megbarnul, de még nem feketedik meg. Ilyenkor a benne lévő gyógyhatású összetevők aktivizálódnak. Ezután erre teszem a többi fűszert (friss reszelt gyömbért, porfűszerek), majd a zöldségeket vagy a mungóbabot, jól elkeverem, hogy a fűszerek bevonják őket, és együtt pirítom őket. Az így készített étel rendelkezik a legjobb gyógyhatással.

 A római kömény angolul a cumin, Indiában a jeera nevet használják. Nem egyezik meg a nálunk használatos köménnyel, más hatásokkal és ízzel rendelkezik. Ázsiai boltokban lehet beszerezni.

Indiai sós palacsinta reggelire

$
0
0

Pudla: sárgaborsólisztből készül sós palacsinta Ha egy fárasztó vagy nehéz nap előtt állunk, érdemes ezzel a sós palacsintával kezdeni a napot. Feltölt energiával, finom ízével megnyugtatja az elmét. A vegetáriánusoknak is egy nagyon jó fehérje forrás. Gyorsan a család kedvencévé válhat.

A pudla receptje:

Hozzávalók:

Lisztek:

1,5 dl sárgaborsóliszt
0,5 dl teljes kiőrlésű búzaliszt

Fűszerek:

csipet asafoetida (hing)
csipet kurkuma
csipet bors
0,5 kk őrölt koriandermag
1 kk

Zöldségek:

1 kk reszelt gyömbér
1 paradicsom apróra vágva
1 ek apróra vágott paprika
2 ek apróra vágott petrezselyemzöld

kb. 2 dl víz
néhány ek citromlé

Elkészítése:

A száraz összetevőket (lisztek, fűszerek) összekeverjük egy tálban, beletesszük a zöldségeket (paprikát, paradicsomot, gyömbért, petrezselyemzöldet), ezzel is kissé elkeverjük, majd lassan adagoljuk hozzá a vizet. Sűrű palacsintatészta állagot kell kapnunk.

Pudla sütés serpenyőbenKét csepp olajjal kenjünk meg egy serpenyőt. Melegítsünk fel, és tegyünk bele egy merőkanálnyit a kikevert tésztából. Süssük meg az egyik oldalát, majd fordítsuk meg. Ha szükséges, egy palacsintakanállal nyomkodjuk le a tésztát, hogy jól átsüljön. A készre sült palacsintákat tegyük egy tányérra, és kenjük meg kevés citromlével. Egy pudla kisütése általában 5 percbe telik.

 


A világ legegyszerűbb ghí készítése

$
0
0

Többen is mondták nekem, hogy még nem tudták rászánni magukat a ghí készítésére. Pedig nagyon egyszerű, hamar rutinná válik a főzés mellett. Különösen nekik szánom ezt a még egyszerűbb ghí készítési módot. Ha még sosem próbáltad, akkor ezzel bátran próbálkozhatsz.

Vegyünk 1 kg vajat. A kockákat vágjuk 2-3 darabba, és tegyük egy fém lábasba. Helyezzük közepesen meleg sütőbe (villanysütőben 180 fok), 5 perc után kapcsoljuk ki, és hagyjuk benne, amíg a sütő kihűl. Szép tiszta, átlátszó ghít kell kapnunk, a lábas alján a sűrűjével. A tetején nem képződik sok hab, csak egy vékony filmréteg, amit egy kanállal le lehet szedni. Szűrjük át egy gézzel bélelt szűrőn egy zárható edénybe. A lábas alján maradjon a sűrűje, amit felhasználhatsz főzéskor tej helyett (pl. finom ízt ad a rizsnek a főzővízhez keverve, vagy főzelékbe).

Ezen a módon akkor szoktam a ghí-t így készíteni, amikor sütök valamit a sütőben, és a végén beleteszem a vajat a lábasban. Míg kihűl a sütő, elkészül  a ghí. Így öko és energiatakarékos is. :)

Mit gondolsz, így már megpróbálod?

Wokos zöldséges főétel, a szabdzsi

$
0
0

sabji, zöldséges főételAz Ayurveda e-book-ban benne volt ez a recept, amit egy kedves olvasónk elkészített, és meglepődve írta, hogy nem is gondolta volna, hogy egy csak zöldségből álló étellel ennyire jól lehet lakni.

Sokszor találkoztam azzal, hogy akik nem vegetáriánusok, gyakran nem tudják elképzelni, hogy egy zöldségekből készült étel is laktató lehet.

Most egy kitűnő és egyszerűen elkészíthető wokos zöldséges főétel receptjével ismertetlek meg, amit ezután Te is rendkívül változatosan készíthetsz (javaslatok a recept alján a tippekben). Ez az indiai konyha főétele, a szabdzsi. Ha kipróbálod, nagyon meg fogod kedvelni.

 A zöldséges főétel receptje:

Alapanyagok:

1,4 liter zöldség vegyesen max. 4 féle (pl. sárgarépa, cékla, spárga, karfiol, cukkini vagy sütőtök, zöldbab, esetleg kevés burgonya stb.)

8-10 db spenótlevél vagy mángoldlevél – elhagyható

10 dkg házisajt morzsolva vagy kockára vágva (1 l tejből készítve) >>>

4 ek ghí vagy olaj

1 db paprika apróra vágva

Fűszerek:

1 kk fekete mustármag
1 kk egész római kömény
csipet asafoetida (hing)
2 ek friss gyömbér reszelve
1 kk őrölt koriander
1/4 kk kurkuma
2 kk

2-3 ek joghurt vagy tejföl – elhagyható

-  Daraboljuk fel a zöldségeket, a répát 2-3 cm hosszú és 3-4 mm vtg. szálakra, a céklát 2-3 cm hosszú gyufaszálakra, a cukkinit hájastól negyedelt vagy felezett karikákra, a sütőtököt és burgonyát 1-1,5 cm-es kockákra. A spenótot vagy mángoldot csíkokra.

-  Készítsük el a házisajtot, és hagyjuk egy szűrőben lecsöpögni. Vagy ha előző nap készítettük és préseltük, vágjuk fel 1-1,5 cm-es kockákra.

-  Wokban vagy vastag aljú lábasban melegítsünk fel 4ek ghít vagy olajat forróra. Pattogtassunk ki benne 1 kk fekete mustármagot, fedő alatt.

-  Óvatosan pirítsunk meg benne 1 kk egész római köményt. Vigyázzunk, hogy ne feketedjen meg.

-  Szórjuk bele a porfűszereket:
¼ kk     asafoetida
2 ek     friss gyömbér reszelve
1 kk     őrölt koriander
1/4 kk     kurkuma

-  Szórjuk bele a morzsolt vagy kockázott házisajtot, keverjük össze, és pirítsuk 2 percig.

-  Tegyük bele a lassan fővő zöldségeket (répa, cékla, burgonya, zöldbab, mángold), és pirítsuk, amíg a fűszerek egyenletesen bevonják őket (2-3 perc).

-  Tegyünk rá fedőt, de figyeljünk, hogy ne égjen le. Ha szükséges, önthetünk alá egy kevés vizet.

-  10-15 perccel később tegyük rá a gyorsabban fővő zöldségeket (cukkini, sütőtök, spenót), és sózzuk meg 2kk sóval. Főzzük még kb. 15 percig, amíg megpuhulnak a zöldségek (a cékla nem lesz olyan puha, mint a répa). Érdemes ellenőrizni egy kiskéssel.

-  Ha kész, vegyük le a tűzről, és keverhetünk bele 2-3 ek joghurtot.

-  Ehhez a zamatos ételhez egyszerű fehér rizs illik.

 

Tippek:

Ebben a receptben írtam házisajtot és spenótot is, hogy láthasd a változatosságot, de ezeket elhagyva is kitűnő lesz a szabdzsi. Esetleg használhatsz helyette tofut vagy szóját.

Készíthetjük egy kevés paradicsommal is, amit az utolsó zöldségekkel tegyünk bele. Ilyenkor hagyjuk el a joghurtot, mivel mindkettő savanyú alapanyag, és felfokozzák egymás hatását, és elsavasodást okoznak.

Kipróbálhatunk más fűszereket is. Az egész római köménnyel együtt tegyük a ghíbe a magokat, például:
- ajwant csak óvatosan, mert karakteres íze van
- panchpuram, 5 magból készült keverék
Ázsiai boltokban lehet őket kapni.

Maszalák: ezek előre pirított porfűszerek, a főzés vége felé tegyük bele, eleinte óvatosan próbáljuk ki, hogy tapasztalatot szerezzünk az ízük erejéről (pl. garam masala, sambar masala). Egyszerre csak egyfélét használjunk belőlük.

Lisztérzékenyek az asafoetidát (hinget) hagyják ki, mivel ehhez gyakran gabonát kevernek.

Sütőtök a hűvös őszi és hideg téli napokra

$
0
0

Ghi-ben sült sütőtökEgyszer egy indiai étteremben ebédeltünk, és nagyon finom sült sütőtököt ettünk. Ki is próbáltam, és nagyszerű téli csemege lett belőle, az egyik kedvencünk. Ghí-ben sütne még finomabb és egészségesebb.

Íme egy egyszerű elkészítési mód, amit könnyű ételek mellé tálalva ajánlok Nektek:

A sütőtököt felszeljük kb. 2cm vastag szeletekre. Meghámozzuk, kikanalazzuk a magokat, és kockára vágjuk. Forró ghí-ben vagy olajban kisütjük.
A végén megsózzuk. Fekete sóval különösen finom.

Vata típusoknak nagyon jót tesz ez édes, sült csemege. Pitta és kapha típusoknak mérsékeltebben javasolt enni belőle, és inkább könnyű ételek mellé.

Almás-mákos indiai édesség, a szamósza

$
0
0

almás mákos szamószaA szamósza egy ízletes indiai csemege, ami sós és édes töltelékkel is készülhet. Klasszikusan ghíben sütik, de sütőben sütve is igazi különlegesség. Ez az almás-mákos változat megfelel az ayurvedikus elveknek.

A mák kellemesen növeli a pittát és az agnit, amire télen jobban szükségünk van, és csökkenti a kaphát, ami ilyenkor már kezd sok lenni bennünk. Az alma télen sütve jobb, mint nyersen, különösen a vata típusoknak. Az édes íz pedig az elmét teszi elégedetté. Együk frissen, melegen. Mindegyik testtípusnak ajánlom.

Ha még nem ismered a testtípusodat, itt töltheted ki a tesztet >>>

Almás-mákos szamósza recept:

A tésztához:

25 dkg liszt (fele fehér, fele teljes kiőrlésű)
2 ek olvasztott vaj vagy ghí
joghurt
1 kk só

A töltelékhez:

4-5 közepes alma
8 ek darált mák
4 ek cukor (vagy amennyit az alma kíván)

 Készítése:

  • Keverjük bele a lisztekbe a sót, a ghít és a annyi joghurtot, hogy közepesen kemény tésztát kapjunk. Alaposan gyúrjuk össze.
  • Takarjuk le egy ruhával, és hagyjuk állni, míg a tölteléket elkészítjük.
  • Daráljunk le 8 ek mákot. 4-5 közepes almát hámozzuk meg és reszeljük le. Keverjük össze egy lábasban, és tegyünk hozzá 4 ek cukrot (savanyú almánál lehet többet). Főzzük fel 5-6 percig.
  • Közben melegítsük fel a sütőt közepes hőfokra (180 fok).
  • A tésztából csípjünk le egy kb. 3cm-es darabot, és lisztezett deszkán nyújtsuk ki 12cm átmérőjű körre. Tegyünk a közepére egy kanálnyi tölteléket, és hajtsuk félbe, jól nyomkodjuk össze a széleket. Hasonló formájú lesz, mint a derelye (vagy barátfüle). De választhatsz bármilyen formát, ami Neked tetszik. Fontos, hogy jól zárva legyen, hogy sütés közben ne jöjjön ki a töltelék. Helyezzük őket tepsibe.
  • A szélét Indiában hagyományosan csavart mintával díszítik. Mindig egy ujjnyi tésztát hajtsunk az előző mellé úgy, hogy közben kicsit csavarunk rajta. Némi gyakorlással gyorsan bele lehet jönni, de ha ezt elhagyjuk, akkor is finom lesz….
  • Tegyük előmelegített sütőbe: 180 fokon kb. 20-25 perc alatt megsül.

Készítheted mák helyett fahéjjal is. Ha pedig megtetszett ez az édes változat, akkor érdemes kipróbálni a spenótos-sajtosat is:

Spenótos-sajtos szamósza receptje >>>

A legjobb ayurvedikus diéta: a Kitri

$
0
0

KitriA kitri a pancsakarma Ayurvedikus tisztító terápia diétája, tápláló és könnyen emészthető. Jól elkészítve nagyon finom étel! Ha bármilyen betegséged vagy emésztési rendellenességed van, akkor néhány nap vagy egy hét kitri diéta általában helyreállítja az egyensúlyt. A diéta közben hagyjuk el a nehezen emészthető ételeket, mint a húsok, édességek, sült ételek, tejtermékek.

A mungó bab és a rizs kombinációja nagyon ideális fehérje forrás. A leghatásosabb, ha csak kitrit eszünk a diétás időszakban. Mivel a zöldségek és fűszerek variálási lehetősége széleskörű, ezért nem nagy lemondás, és az eredmény magáért beszél. Felér egy igazi tisztítókúrával és nem kell koplalnunk.

A recept végén tanácsokat találsz az ayurvedikus testtípusok szerint.

—————————————————————————————————————————————–

1,5 dl rizs
0,75 dl mungó bab
(az interneten több receptet lehet találni, ahol sárgaborsóval helyettesítik, de az nem ajánlott.)
5-6 dl zöldségek (kis kockákra vágva, a recept végén az egyes típusoknak ajánlott zöldségekből)

  • néhány ek ghí vagy olaj
  • fekete mustármag
  • egész római kömény
  • asafoetida
  • 1 ek friss reszelt gyömbér (kb. 2-3 cm-es darab)
  • őrölt koriander
  • őrölt kardamom
  • kurkuma
  • forró víz

Legelőször tegyünk fel 8 dl vizet forrni. Készítsük elő a zöldségeket, legyenek kéznél a fűszerek.

1. A mungóbabbal kezdünk:

- A mungóbabot alaposan öblítsük le 2-3-szor egy szűrőben. Legjobb, ha éjszakára, vagy legalább egy órára beáztatjuk hideg vízbe.

- Egy kisebb lábasba a mungóbabot öntsük fel egy ujjnyi vízzel, és fedő nélkül forraljuk pár percet. Közben készítsünk elő egy szűrőt, és amikor a mungóbab már nagyon habzik, szűrjük le róla a vizet. Ismét öntsük fel ugyanennyi vízzel, és újra forraljuk pár percet, majd szűrjük le.

- 1 ek ghít vagy olajat melegítsünk fel egy lábasban, és szórjunk bele 1 kk egész római köményt. Lassú tűzön pirítsuk kb. 30 másodpercig, míg a magok barnák lesznek, de ne égjenek meg.

- Szórjunk rá egy csipet asafoetidát. Pár másodpercig pirítsuk, majd tegyük rá a mungó babot, pirítsuk még 3-4 percet, és öntsük fel 3 dl vízzel. Sózzuk ½ kk sóval. Fedő alatt főzzük, amíg szétfő (kb. 25-30 perc). Ha nagyon lefőtt a víz, öntünk még hozzá forró vizet.

2. Megfőzzük a zöldségeket:

- 2 ek ghít vagy olajat melegítsünk egy edényben (legjobb wokban), amikor forró lesz, dobjunk bele pár szem fekete mustármagot.  Amikor pattogni kezd, akkor jó a hőmérséklete, szórjuk bele 1 kk fekete mustármagot, és fedjük le. Ha kipattogott, szórjuk bele a fűszereket:

  • 1 kk egész római kömény (óvatosan pirítsuk kb. 30 másodpercig)
  • 1 ek friss reszelt gyömbér
  • 1 kk őrölt koriander
  • ¾ kk őrölt kardamom
  • ½ kk kurkuma

- Tegyük rá a zöldségeket, keverjük jól össze, hogy a fűszerek egyenletesen bevonják őket, és pirítsuk meg jól. Tegyük rá a fedőt, és időnként keverjük meg, hogy ne égjen le. Ha szükséges, öntsünk rá egy kevés forró vizet. Tegyünk bele 1 kk sót, és lefedve főzzük őket puhára.

3. Készül a rizs:

- A rizst tegyük egy szűrőbe, és folyó víz alatt többször öblítsük át. (A legjobb, ha már egész éjszakára beáztattuk.)

- 1 ek ghít melegítsünk meg egy nagyobb lábasban, és pirítsuk meg rajta a rizst, míg a szemek egészen kifehérednek. Tegyünk bele 1/4 kk kurkumát, keverjük el, majd öntsük fel 3 dl forró vízzel, sózzuk 1-1,5 kk sóval, és forrás után lassú tűzön fedő alatt főzzük puhára (18 perc).

4. Összeáll a kitri:

- Ha minden megfőtt, keverjük a rizshez a mungóbabot és a zöldségeket.

—————————————————————————————————————————————–

Tanácsok:

Ez egy alaprecept, amiben változtathatod a fűszereket és a zöldségeket az aktuális évszaknak megfelelően. A legjobb hatást akkor éred el, ha ezekhez figyelembe veszed a testtípusodat.

Az ayurvedikus testtípusodat itt nézheted meg >>>

—————————————————————————————————————————————–

Javaslatok a más-más ayurvedikus testtípusok számára:

Vata típusúaknak:

Jót tesz, ha bátrabban fűszerezel. Az őrölt római kömény után lehet még tenni bele néhány pitta növelő fűszert: ¾ tk őrölt fahéj, ¼ tk őrölt szegfűszeg, masala fűszerkeverék. Hasznos még a darált erőspaprika is, de csak kis mennyiségben, mindezek különösen télen ajánlottak a test melegítésére. Ajánlott zöldségek: cékla, répa, padlizsán, paprika, sütőtök, petrezselyemzöld, kis mennyiségben: cukkini, spárga, zöldbab, spenót.

Pitta típusúaknak:

A fűszereket mindig visszafogottan ajánlott használni. Lehet a receptben megadott mennyiséget csökkenteni. Ajánlott zöldségek: burgonya, édesburgonya, zeller, spárga, cukkini, karfiol, zöldbab, zöldborsó, sütőtök, édes paprika, petrezselyemzöld, kis mennyiségben: répa, cékla.

Kapha típusúaknak:

Lehet bátrabban fűszerezni, az erős fűszerek kimondottan kedvezőek. Például: erős darált paprika. Az őrölt római kömény után lehet még tenni bele néhány pitta növelő fűszert: ¼ tk őrölt feketebors, ¾ tk őrölt fahéj, ¼ tk őrölt szegfűszeg. Só viszont minél kevesebb kerüljön bele. A rizs készülhet szárazabbra: 1,5dl riszre 2,5dl víz. Ajánlott zöldségek: zöldborsó, csicsóka, karfiol, spenót, répa, zeller, spárga, zöldbab, csípős paprika, petrezselyemzöld, esetleg kevés cékla, burgonya.

Sütőtökös zabpelyhes finomság

$
0
0

SütőtökEzt a sütőtökös receptet idén télen állítottam össze. Nagyon békés, könnyű étel, diétába is beilleszthető. A zabpehely jól felveszi a sütőtök nedvességet, a rozmaring pedig segít az Agni és a pitta növelésében, serkenti az emésztést, csökkenti a sütőtökben jelen lévő kaphát. A nedvesség kisütése szintén segít csökkenteni a kaphát, különösen jó, ha wokban készül, és fontos az is, hogy mivel párosítjuk. Valamilyen erős szósz (pl. tormás sárgarépaszósz) jól kiegyensúlyozza, illetve jó társítás hozzá még a mungóbab püré is.

Sütötökös zabpelyhes finomság  receptje:      

  • kb. 60 dkg sütőtök (18-20 gombóchoz)
  • 12-14 ek zabpehely
  • 1 tk rozmaring
  • 1 kk só (lehet fekete só is)
  • 2 ek ghí vagy olaj

Az elkészítése nagyon egyszerű. A sütőtököt vágjuk fel 1,5-2 cm-es kockákra. Célszerű először szeletekre vágni, kimagozni és meghámozni, majd lehet kockázni.

Egy wokban vagy lábasban melegítsük fel a ghít, kicsit pirítsuk meg benne a rozmaringot, majd tegyük rá a sütőtököt, és pirítsuk tovább. Amikor kezd megsülni (a wokban pirosodni), tegyünk bele 12-14 evőkanál zabpelyhet, és 1 kk sót. Fedő alatt főzzük puhára. Ha szükséges, a végén még fedő nélkül süssünk le róla folyadékot. Olyan állagot kell kapnunk, ami gombóccá formázható. Közben melegítsük elő a sütőt.

Formázzunk meg a gombócokat, kb. 3 cm-es méretűeket (kicsit nagyobb, mint a dió), tegyük tepsibe, és közepes hőmérsékletű sütőben süssük pirosra. Ez kb. 30 perc.

Hamarosan megírom egy pár hozzá illő szósz receptjét.

 

 

Sárgarépás mungóbab szósz

$
0
0

MungóbabMióta először elkészítettem ezt a sárgarépás mungóbab szószt, azóta nagyon közkedveltté vált a családban. Ráadásul a mungóbab bármely zöldséggel kitűnően társítható, így rendkívül változatosan elkészíthető. Az itt leírt szósz jól illik a sütőtökös zabpelyhes gombócok mellé, aminek a receptjét az előző bejegyzésemben írtam meg:
Sütőtökös zabpelyhes finomság >>>

..

Hozzávalók:

fél dl feles sárga mungóbab
1 közepes sárgarépa reszelve (nagylyukú reszelőn)
1-2 cm-es gyömbérdarabka reszelve
1 kk római kömény
1 ek ghí

Készítés:

- Tegyünk fel forrni kb. 1 liter vizet. Praktikus, ha erre van egy nyeles lábasunk, amit egy kézzel könnyen emelünk, amikor önteni kell.

- A mungóbabot alaposan öblítsük le 2-3-szor egy szűrőben. Legjobb, ha éjszakára, vagy legalább egy órára beáztattuk hideg vízbe.

- Tegyük egy kisebb lábasba, öntsük fel egy ujjnyi vízzel, és fedő nélkül forraljuk pár percet. Közben helyezzünk egy tálba egy szűrőt, és amikor a mungóbab már nagyon habzik, szűrjük le róla a vizet. Ismét öntsük fel ugyanennyi forró vízzel, és újra forraljuk pár percet, majd szűrjük le, és hagyjuk lecsöpögni róla a vizet.

- 1 ek ghít vagy olajat melegítsünk fel egy lábasban, és szórjunk bele 1 kk egész római köményt. Lassú tűzön pirítsuk kb. 30 másodpercig, míg a magok barnák lesznek, de ne égjenek meg. Tegyük bele a reszelt gyömbért, kicsit pirítsuk, majd

Sütőtökös zabpelyhes gombócok- öntsük rá a mungóbabot, pirítsuk még 3-4 percet. Tegyük bele a reszelt répát, ezzel együtt szintén pirítsuk még, míg a répa kissé veszít a nedvességéből. Öntsük fel 1 dl vízzel. Sózzuk ½ kk sóval. Fedő alatt főzzük, amíg szétfő a bab (kb. 25-30 perc). Ha nagyon lefőtt a víz, öntünk még hozzá forró vizet.

- Turmixoljuk le a szószt.

Miért készül mungóbabból ez a szósz?

Az Ayurveda a babféléket legfőképpen a kapha típusúaknak ajánlja, mivel száraz jellegűek, és serkentik a belek mozgását. A vata típusoknak óvatosabban kell fogyasztaniuk, mert az Ő szervezetüket könnyen megzavarják. Az egyetlen kivétel ez alól a mungóbab, amely mindhárom testtípus számára kitűnő. Éppen ezért ez egy fontos kincs az étkezésünkben. Mindenképpen római köményen pirítsuk, mivel így lesz igazán könnyen emészthető, és ennélfogva nagyon egészséges.
Mungóbabból készül a legideálisabb és legegészségesebb ayurvedikus étel, a kitri >>>

Az Ayurveda személyiség- és testtípus tesztet ide kattintva tudod kitölteni. >>>


Ayurvedikus fűszersó készítése

$
0
0

Ayurvedikus fűszersó receptKitűnő emésztést serkentő hatású az asztalon elhelyezett fűszersó, ám nem mindegy, hogy az ayurvedikus testtípusunk szerint milyen keveréket használunk. Mivel a boltokban kapható választék nem igazodik hozzánk, sokkal egyszerűbb, ha olyat keverünk magunknak, ami a legjobb számunkra. Ezt ott tarthatjuk az asztalunkon, lehet a családban minden testtípusnak külön fűszere, és akár még magunkkal is vihetjük, ha nem otthon étkezünk.

Használjunk finom szemcsés sót, legjobb a kősó. Ízlés szerint válogathatunk hozzá zöldfűszereket, ezeket darálóval őröljük finomra. Adjunk hozzá magfűszereket is, ezek lehetnek őröltet is, de még jobb hatást érünk el, ha az egész magokat enyhén megpirítjuk egy kevés ghín, majd megszárítjuk és leőröljük őket.

A különböző ayurvedikus típusoknak más-más fűszereket kell kikeverni:

vatásoknak:
zöldfűszerek: bazsalikom, borsfű, kakukkfű, koriander levél, majoranna, rozmaring, oregánó, tárkony, petrezselyemzöld, zsálya
őrölt magfűszerek: római kömény (ebből lehet több), édeskömény, konyhai kömény

pittásoknak:
zöldfűszerek: koriander levél, menta, petrezselyemzöld
őrölt magfűszerek: édeskömény, koriander, római kömény

kaphásoknak: kevés sóval készítsük
zöldfűszerek: bazsalikom, kakukkfű, majoranna, koriander levél, oregánó, petrezselyemzöld, rozmaring, zsálya
borsok (pl. feketebors, cayenne bors, szegfűbors stb.)
őrölt magfűszerek: római kömény, konyhai kömény, lepkeszegmag, koriander, édeskömény

Ötlet: Ha a sózást szeretnéd elkerülni, de ízesíteni és az emésztésedet serkenteni akarod, a fenti keverékekből egyszerűen csak hagyd el a sót.

 Az Ayurveda testtípus tesztet  ITT találod. >>>

 

Ayurvedikus rizs főzésének aranyszabályai

$
0
0

Az igazán finom és egészséges rizsnek megvannak a készítési trükkjei.

1. A legjobb rizsfajták a hosszú szemű rizsek

Ezek közül is a legkiemelkedőbb a baszmati rizs, ami mindhárom dosát kiegyensúlyozza, ezért mindegyik testtípusnak ideális. Minél hosszabb és keskenyebb szemű a rizs, annál könnyebben emészthető. A kövérkés rizsek kaphásabbak, ragadósabbak, ezért nehezebben emészthetőek.

2. Legyen könnyen emészthető

A keményítőtartalom csökkentése érdekében áztassuk be éjszakára. Különösen azoknak ajánlott, akik valamilyen emésztőrendszeri betegség miatt diétáznak (pl. crohn betegség, colitis ulcerosa, vastagbél gyulladás)

3. Adjunk “tüzet” a rizsnek

A rizst lassú tűzön pirítsuk meg ghín vagy olajon (a ghí minden testtípusnak a legjobb). Ettől a szemek is pergősebbek lesznek, és nem ragadnak. A ragadós rizs nehezebben emészthető, ezért emésztési problémákat okozhat.

4. Jó arányok

Személyenként 7,5 dl rizzsel számolhatunk. Pirítás után mindig forró vízzel öntsük fel. A hosszú szemű rizsek általában 1 és 3/4-szeres vizet igényelnek, a kövérkésebb szeműek egy kicsit kevesebbet (kb. 1,5-szeres), a baszmati rizs viszont sok vizet felvesz, 2-szeres, vagy egyes fajták esetén akár 2,5-szereset is. Forrástól számolva 18 percig kell főzni nagyon alacsony lángon.

5. Teljes értékű fehérje

A rizs mungóbabbal együtt fogyasztva teljes értékű fehérjéhez juttatják a szervezetet. Királyi eledelként tartják számon a könnyen emészthető, de tápláló kitrit, ami kitűnő étel diéta esetén is.

Tejfölös-kapros cukkini szósz

$
0
0

Tejfolos-kapros-cukkini-receptA cukkini kitűnő nyári zöldség, hűtő hatással van a szervezetünkre, jelentős a folyadék tartalma, a nagy kánikulában legyengült emésztésünket nem terheli.

Ez a recept egy könnyű és lédús krém, amit szószként tálalhatunk az ételek mellé. Rendkívül egyszerű elkészíteni. Mindhárom testtípusnak jó.

Vágjunk kis kockákra egy cukkinit, vagy reszeljük le nagylyukú reszelőn. Ghín vagy olajon pirítsuk meg a fűszereket: 1 evőkanál apróra vágott kapor, fél evőkanál reszelt gyömbérgyökér, csipet asafoetida, 1/2 mokkáskanás őrölt római kömény, 1/2 mokkáskanás őrölt koriandermag. Tegyük rá a cukkinit, forgassuk meg benne, és pirítsuk pár percig, míg levet enged. Sózzuk meg, tegyünk rá fedőt, és főzzük puhára. Ha szükséges, öntsünk még rá vizet. A végén turmixoljuk le, és keverjünk hozzá 1 evőkanál tejfölt.

Tanácsok:

A porfűszereket csak pár másodpercig pirítsuk, hogy ne égjenek meg.

Emésztőrendszeri problémák esetén hagyjuk ki a tejfölt. Tehetünk bele puffasztott amarantot, ami jelentős ásványi anyag és fehérje tartalommal rendelkezik.

Használhatjuk öntetként sütőben sült ételek tetejére is (pl. rakott rizs, töltött zöldségek). Én itt a fotón ínycsiklandozó sárgarépa gombócok mellé készítettem (a receptjét hamarosan megírom).

Lisztérzékenyek az asafoetidát hagyják ki a receptből, tejérzékenyek pedig a tejfölt.

Nem azért fekete, mert…..

$
0
0

makos-keksz

A kekszek nagyon népszerűek, mi is szeretjük, viszont egy baj van vele, hogy szárító hatásúak, ami miatt a vata típusoknak nem ajánlott. Az Ayurveda elveit ismerve ezen is segíthetünk. Kell bele valami, ami csökkenti a szárazságot. Én most az almát választottam, ez jól be is vált, de az évszaktól függően lehetünk kreatívak, akár a sütőtök is kitűnően passzol hozzá. Az sem árt, ha figyelünk a pittára az édességeknél, mert az édességeket nem olyan könnyű emészteni. Ezért tettem bele gyömbért és mákot, amik pitta növelőek, és így könnyebben emészthetővé vált a kekszünk. És ettől lett fekete…. de mindenki nagyon elégedett volt, és gyorsan elfogyott.

A Mákos Keksz receptje:.

Alapanyagok:

5dl (2 bögre) teljes kiőrlésű liszt
2,5dl (1 bögre) zabpehely
1 dl (fél bögre) fruktóz (vagy cukor)
1 teáskanál szódabikarbóna
15 dkg olvasztott vaj
2 evőkanál natúr joghurt

Ízesítés:

1 evőkanál reszelt gyömbér
darált mák ízlés szerint és 2 kisebb alma reszelve

Készítés:

Egy tálban keverjük el a száraz alapanyagokat (liszt, zabpehely, fruktóz/cukor, szódabikarbóna, gyömbér, mák), majd adjuk hozzá az olvasztott vajat és a joghurtot. Keverjük el, hogy egyenletes állagú, lágy tésztát kapjunk. Formázzunk belőle diónyi gombócokat, amiket lapítva helyezzünk egy sütőpapírral bélelt tepsibe.
Közepes hőmérsékletű (160 fokos) sütőben 15 perc alatt megsül. Légkeveréses sütőben 180 fokon is süthetjük.

Tippek:

Ezt a kekszet kedvünk szerint ízesíthetjük, azért is írtam külön az ízesítőket.

  • Tehetünk bele reszelt diót és áztatott mazsolát (az áztatással segítjük, hogy kevésbé legyen száraz).
  • Készülhet őrölt fűszerekkel is: fahéj, szegfűszeg, szerecsendió, kardamom.
  • Télen tehetünk bele egy kevés reszelt sütőtököt is az alma helyett.
  • Keverhetünk hozzá magokat: pl. napraforgómag, apróra vágott mandula/mogyoró/dió.
  • A reszelt gyömbér minden változatba kitűnő.

Sült házisajtos rizs

$
0
0

Házisajtos rizs ínyenceknek

Ez a különlegesen finom rizs igazi meglepetés. Amikor először kóstoltam, a rizs azonnal kikerült az unalmas köretek listájáról.
Lehet egy ünnepi ebéd része, ezt garantáltan senki sem fogja elfelejteni. Tartalmas de könnyű, ezért önálló egytálételként is megállja a helyét, ekkor tálalhatunk mellé egy kis csatnit vagy valamilyen zöldséges szószt, nyáron salátát. A recept végén írtam több ötletet is a további gazdagításra.

 

Sült házisajtos rizs receptje:

  1. Először készítsük el a házisajtot 1 liter tejből (klikk ide a receptjéhez >>>), tegyük gézbe, és jól csavarjuk ki belőle a savót. Hagyjuk egy órát szűrőben, hogy még hadd csöpögjön, közben egyszer-kétszer még nyomkodjuk meg.
  2. Közben elkészítjük a rizst. Mossunk meg 2,25dl rizst egy szűrőben, és helyezzük egy tálba lecsepegni. Egy lábasban melegítsünk fel 2ek ghít vagy olajat, alacsony lángon pirítsuk meg benne szép lassan a rizst. Közben forrósítsunk fel 4,5dl vizet (ez a rizs mennyiségének kétszerese), és öntsük a rizsre. Sózzuk meg (2 csapott kk), fedjük le, és alacsony lángon főzzük 18 percig. Ne vegyük le közben a fedőt, mivel a rizs a gőzben fog megfőni.
  3. Vágjuk fel a sajtot kis kockákra (kb. 1cm-esekre), melegítsünk egy lábasban 3-4 evőkanál ghít vagy olajat, szórjunk bele egy késhegynyi asafoetidát (hinget), pár másodperc múlva tegyük bele a sajtkockákat, szórjunk rá egy csipet (1/8 kk) kurkumát, és pirítsuk, míg megjelennek rajta az aranybarnás részek (nem kell teljesen barnának lennie, hiszen a sajt már az elkészítésekor sem nyers).

Változatok:

- Tovább gazdagíthatjuk zöldségekkel. Ilyenkor a felforrósított ghíben vagy olajban pirítsunk meg fűszereket, majd forgassuk meg benne az apróra vágott vagy reszelt zöldségeket, pár perces pirítás után vegyítsük hozzá a rizst, és innen már folytatjuk úgy, ahogy a fenti receptben írtam.
Tipp: A gyökérzöldségeket inkább reszeljük, kivéve a friss tavaszi zsengéket (pl. répa, petrezselyemgyökér), hogy biztosan megfőljenek a rizzsel együtt.

- A zöld levelek is színesebbé, ízletesebbé teszik, pl. petrezselyemzöld, spenót, mángold.

- Nagyon ízletessé teszik a rizst az olajos magvak. Ez Indiában közkedvelt, és az Ayurveda szempontjából is egészséges egy kevés olajos mag fogyasztása: pl. kesudió, mandula, szezámmag, mogyoró. A nagyobb magokat vágjuk fel apróra, és a fűszerekkel együtt pirítsuk meg (legyünk óvatosak, ne égjenek meg), vagy süssük ki őket külön bő ghíben vagy olajban, és a kész rizshez keverjük hozzá.

Kapcsolódó receptek:

Rizsek >>>

Házisajtos receptek >>>

Viewing all 21 articles
Browse latest View live